Multifunkčný čistiaci sprej

Konečne došlo aj na čistenie a končím s milión fľaškami: jedna na kúpelňu, jedna na WC, ďalšia na riad, k tomu tablety do umývačky, sprej na prach, na rúru, …. Som presvedčená že minimálne do prvej svetovej vojny sa jedno mydlo používalo na všetko a ľudia to v pohode prežili. Skúsim sa aj ja trochu obmedziť a prežiť iba s nasledovným: ocot, sóda bikarbóna, sóda na pranie, obyčajné mydlo, alkohol a voda. Hodia sa aj esenciálne oleje, ak chcem byť úplne najlepšia a mať všetko voňavé.
Začala som s kúpelňou – na jej čistenie som našla jednoduchý a lacný recept, v prírode 100% odbúrateľný.

Viete, ono to nie je len o tom ísť s dobou (osobne si myslím že aj keď bude celá EU a USA eko bio, aj tak to nepomôže, lebo všetok odpad čo sa nedá spracovať, ide do Afriky, tá je tým úplne zamorená a keď sa pozriete na mapu, tak EU je len taký prd).
Ak chcem mať koreňovú čističku miesto kanalizácie, nemôžem do nej púšťať hocičo a preto hľadám čo bude fungovať. Odpad z domácnosti musí byť rastlinami rozložiteľný, aby som do prírody nevypúšťala bordel a aby tam niekde v zákutiach žili žaby, vážky a rôzny užitočný hmyz.
To bolo trochu filozofie na dnešný krásny slnečný deň a tu je spomínaný návod:

    Univerzálny čistiaci prostriedok:

  • 1 polievková lyžica kastílskeho mydla
  • 250 ml alebo 236 ml vody
  • 10-15 kvapiek esenciálneho oleja podľa nálady. Naposledy som použila čajovníkový a citrónový

multipurpose_spray02

Toto všetko treba zmiešať v rozprašovači a používať. Mám to vyskúšané na sprchovom kúte, toalete, umývadlách, sporáku a detskej vaničke. Funguje spoľahlivo. Ak som mala niekde väčšiu špinu – napríklad detská vanička, voda v Modre je akási železitá a necháva oranžový povlak, tak som nasypala sódu bikarbónu, postriekala sprejom a všetko krásne zišlo. Na sporáku a umývačke to nechalo jemný mastný film, čiže po umytí to treba pretrieť buď čistou handrou, alebo ako odporúčajú iné zdroje – octom. Ten dáva lepšie výsledky. To ešte nemám vyskúšané, ale časom sa k tomu určite dostanem. Teraz to postupne rozoberiem na drobné.

Kastílske mydlo je úplne najobyčajnejšie mydlo na svete vyrábané pôvodne z olivového oleja. V súčasnosti sa tak označuje akékoľvek mydlo vyrobené len z rastlinného oleja, vody a lúhu (hydroxid sodný). Býva, ako každé mydlo, buď tekuté alebo pevné. Na domácnosť je pochopiteľne najlepšia tekutá forma. Na Slovensku som zatiaľ našla len jedného výrobcu – Prírodné mydlá z Marianky ktorí ho ponúkajú za cenu 13,90 EUR/500 ml. V USA je veľmi populárne Kastílske mydlo Dr. Bronnera, lenže u nás som ho nenašla. Ponúka ho anglický Amazon (napríklad takéto detské) a keď si to dáte poslať do Belgicka, cena za 2 litre mydla aj s poštovným bola 39,85 EUR (na Slovensko bolo poštovné dosť drahé).

Prečo mám 2 rôzne objemy vody… Je to recept z americkej stránky, už neviem nájsť link a oni používajú mierku 1 cup. 1 cup nie je 250 ml ako by si niekto mohol myslieť. Je to zhruba 236 ml. Tak to miešam podľa nálady, lebo podľa mňa je 1 hrnček 250 ml. A to ani nejdem rozoberať že majú liquid cup a dry cup.

Na koniec cenový rozbor na cca pol litra čistiaceho prostriedku, lebo keď sa človek pozrie na cenu kastílskeho mydla, hneď si povie že to je akési drahé.

  • kastílske mydlo 2 polievkové lyžice – 0,834 EUR. Moje odmerky tvrdia že 1 PL = 15 ml. Mydlo rátam cenu 13,90/500 ml. Ak použijem to americké, cena bude ešte nižšia.
  • voda 500 ml – 0,00055 EUR. Zobrala som hrubý priemer rôznych vodárenských spoločností 1,1 EUR/1 m3. My ju máme zadarmo.
  • 30 kvapiek esencie – 0,6166 EUR. Toto je veľmi hrubý odhad, pretože veľmi záleží na tom akú silicu použijeme a ako presne som odmerala 15 kvapiek. Môj hrubý kvapkací odhad je 15 kvapiek = 1 ml tekutiny. Povedzme že som použila čajovníkový olej z aromaterapie Karel Hadek za cenu 30,58 EUR/100 ml.
  • aby som zarátala úplne všetko, treba pridať drobné centy za elektriku, ktorá poháňa čerpadlo na vodu; za čas strávený prípravou a za fľašku ktorú použijeme.
  • spolu to vychádza zhruba 1,50 EUR. Nájdete niečo lacnejšie?
FacebookpinterestlinkedinFacebookpinterestlinkedin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *