Solárna sušička ovocia a zeleniny

Tento rok bola bohatá úroda. Nie naša, na to nemáme priestory ani dobré podnebie, ale niečo sme dostali, niečo sme kúpili a trošku sme aj nazbierali. S prebytkom ovocia sme si chceli hravo poradiť usušením a tak sme sa zamerali na sušičku, ktorá by vystačila len so slnečným svetlom a teplom. Návodov a konceptov na internete je veľa, náš sme našli v knihe “Practical self-sufficiency”. Nebudem dlho zdržiavať, nižšie ponúkam zdokumentovaný postup výstavby a použitie.

Sušička sa skladá z dvoch častí: podstavy, ktorá generuje teplo a nad ňou je umiestnená skrinka kde sa naukladalo ovocie/zelenina. Všetko potrebné na stavbu sme našťastie zrecyklovali z vecí ktoré sme mali na chate a už sme ich vyradili, poprípade nám ostali po rôznych stavebných úpravách.

Táto skrinka poslúžila ako zdroj skla:
_MG_1554

Nasledujúce fotky ukazujú výrobu spodnej časti. Do plytkej skrinky natretej na bielo sa pod sklo dal plech natretý na čierno. Na spodnej a vrchnej časti sme vyvŕtali diery ktorými prúdil vzduch. Využili sa pritom zákony fyziky – teplo stúpa hore – a tým pádom vzduch ktorý sa ohreje pod plechom, stúpa hore do skrinky z ovocím/zeleninou ktorú chceme vysušiť. Jednoduché. Skrinka bola podoprená aby v čase okolo obeda dopadali slnečné lúče kolmo, alebo takmer kolmo.

_MG_1656

_MG_1568

_MG_1657

_MG_1661

Skrinka v ktorej sú uložené veci na sušenie je tiež celá natretá na bielo a v spodnej časti má vyvŕtané dierky, ktorými do nej prúdi vzduch.

_MG_1659

Ostáva postaviť hotovú sušičku:

_MG_1655

Vrchnú skrinku sme stiahli popruhom aby naozaj dobre tesnila a výsledok vyzeral takto:

2013-07-16_09-27-25_525

Ako dopadlo samotné použitie? Nerada to priznávam, bol to veľký neúspech… Ako prvé sme skúsili usušiť marhule. Počasie bolo krásne, slnečno a teplo, ale zo záhadných dôvodov marhule zhnili. Niekde sa stala chyba, ale zatiaľ nevieme kde a potom sme sa už k ďalším pokusom so sušičkou nedostali. Buď nepraje tunajšie podnebie, kde je aj v lete dosť vlhko, alebo skúsime iný typ sušičky. A tak som si paradajky sušila len tak na slnku, alebo v rúre a neskôr, keď sme už kúrili v peci, tak som rôzne ďalšie kvety, bylinky a ovocie sušila nad ňou.

FacebookpinterestlinkedinFacebookpinterestlinkedin

4 názory na “Solárna sušička ovocia a zeleniny”

  1. milá pani,vy ste to ovocie uvarili,nie usušili.základným pravidlom pri sušení je pohyb teplého vzduchu,prudenie vzduchu a vetracie otvory

      1. držím palec….sezona sa nám pomaly začína,u nás sa už objavili prvé hríby,kozáky…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *