Záhradka pre lenivých sa volá zeleninová polykultúra

Kto nemá rád okopávanie a staranie sa o hriadky, dobre čítajte, toto je článok presne pre vás. Netvrdím že je to úplne bez práce, tie semiačka musíte zasadiť vy a potom aj zbierať úrodu, k tomu napríklad záhradka vyzerá pre neznalých na jar ako hrobček a neskôr v sezóne ako džungľa, ale okopávanie a vytrhávanie buriny je naozaj obmedzené na minimum.

Vychádzam z knihy “Kompletní návod k vytvoření ekozahrady a rodového statku” od Jaroslava Svobodu. Odporúčam ju každému kto chce aplikovať princípy permakultúry u nás a kto si chce založiť krásnu a zároveň kompletne jedlú záhradu. Trochu vysvetlenia z vyššie zmienenej knihy: “Polykultúra znamená mnohodruhová kultúra, druhy sú rôzne premiešané na jednom záhone. Rastliny si v nej pomáhajú a konkurujú a spomínajú pri tom nostalgicky na staré časy, keď v prírode rástli ich predkovia voľne a divoko, kde ich napadlo a o hriadkach a nezáživných monokultúrach se im nočné mory ešte ani len nesnívali.”

Základom je možnosť experimentovania, kde na každom záhone môžete skúsiť nasadiť iné kombinácie rastlín a zistiť čo áno a čo nie, ja osobne som v tejto fáze druhý rok. Polykultúra môže byť vysadená v záhonoch typu kľúčová dierka, alebo vo vyvýšených záhonoch, ktoré používam ja, poprípade niekde sú vhodnejšie aj klasické riadky.

Krátke zhrnutie ako teda na pestovanie zeleniny v polykultúre. Všetky vybrané druhy zeleniny zasejeme naraz na jeden záhon. Na začiatok si stačí vybrať 5-8 druhov zeleniny a semiačka podľa druhov postupne rozhodiť. Hlavne nie moc natesno, to som skúsila a výsledky neboli uspokojujúce. Povedzme že jedno semiačko na 2,5 x 2,5 cm. Potom zahrabnúť tenkou vrstvou hliny alebo kompostom a opatrne zavlažiť. A teraz…. milé semiačka ukážte čo viete. Najskôr sa ukážu rýchlo rastúce druhy typu reďkovka, ktorá svojimi listami vytvára vhodnú mikroklímu pre neskôr rastúce semená, okrem toho predbehne burinu na ktorú už neostane miesto a keď odstránime reďkovku, na rad príde práve tá neskoršia zelenina. Ak sa na jar dobre zamyslíme, dá veľmi ľahko nasadiť záhon ktorý bude rodiť od skorej jari do neskorej jesene, nkdy neostane suchý a holý a burina v ňom bude naozaj v minimálnom množstve. Ja osobne to vidím u mňa, raz za dva týždne pozbieram “burinu” a spravím ju ako špenát alebo pridám do šalátu či do polievky. Keď sa v záhone objaví voľné miesto, nie je problém zasadiť tam veľké semiačko alebo priesadu. Do blízkosti polykultúry sa odporúčajú zasadiť ešte kvetiny ktoré odpodzujú nechcený hmyz a dezinfikujú pôdu – nechtík, kapucínka.

Na koniec teórie výborný príklad polykultúry, ktorý je známy ako “tri indiánske sestry”. Indiáni pred príchodom belochov pestovali dokopy kukuricu, tekvicu a fazule. Kukurica slúži ako opora fazuli, tá dodáva do pôdy dusík a hnojí kukuricu a tekvica sa plazí po zemi a tieni pôdu aby nevysychala. Veľmi krásny príklad, ktorý ale ja neviem či vyskúšam, na kukuricu máme na chate trochu chladné podnebie.

_MG_1339Ja mám zatiaľ 4 vyvýšené záhradky, jednu takú nevyvýšenú a jednu takú, že ani neviem či sa tam niečo urodí, lebo minulý rok bola pod stromom a to nebolo dobre. Ale strom už nie je, dala som tam bylinky-trvalky a sama som zvedavá ako si poradia. Jednu moju záhradku som odfotila keď som zasadila prvé semiačka, sama však musím uznať, že si bude vyžadovať určité estetické zásahy po skončení sezóny.

_MG_1335V prvej záhradke mám nasadené: cibuľa biela a červená, mrkva, paštrnák, špenát, reďkovka, kaleráb, hrach (viď foto). Pri sadení som sa však trochu zamyslela a vňaťovú cibuľu a hrach ktorý sa nelúpe, som nakoniec nezasadila. Pri mojej šikovnosti by som sa snažila vylúskať hrášok ktorý sa lúskať nemá a dosť by som sa čudovala. Takisto pri cibuli by som si nebola celkom istá, ktorá je tá správna. Na taký malý kúsok do inej záhradky som dala hrach, cviklu, reďkovku a pás saturejky. Ďalšia záhradka má cviklu, vňaťovú cibuľu, mrkvu, petržlen, zeler, kaleráb, kapustu, na kraji paradajky a potom už neviem čo. Tretia záhradka má petržlen, mrkva, pór, šalát, cibuľu, trošku reďkovky a po krajoch kapucínku, kaleráb a bazalku. Reďkovka musí byť všade 🙂 Ešte mi ostáva jedna voľná záhradka a jedna voľná minizáhradka, len pri nej musím počkať čo kde vyrastie, lebo som tam nechala cez zimu rôzne veci ako mrkvu, petržlen, mätu, cesnak, oregano, možno by sa mohol objaviť aj kôpor a nechtík. Všetko som sadila zhruba z týždňovým odstupom, aby mi nevyrástlo všetko naraz. Zároveň dúfam že som to nedala moc nahusto aby som mala miesto na neskoršie dosádzanie. Týmto rýchlosadením, kde sa nehrám na hriadky a rôzne útvary som plochu o veľkosti zhruba 1,2 x 4 metre za 20 minút odhrabala, povyťahovala rôzne nepotrebné korene a časti rastlín, rozhodila semiačka a zahrabala. Do budúcnosti mi zároveň odpadajú práce ako napríklad pretrhávanie pri maličkých rastlinách ktoré sa sadia do radu (mrkva, peržlen) a časté polievanie.

To je odo mňa všetko, a ako sa vraví, komu sa nelení, tomu sa zelení, nejakú polykultúru si ešte idem zasadiť.

FacebookpinterestlinkedinFacebookpinterestlinkedin

4 názory na “Záhradka pre lenivých sa volá zeleninová polykultúra”

  1. pekne Zuzi, tak aj ja som tento rok prvykrat sadila takymto ‘polykulturnym’ stylom na vyvyseny zahon podla tvojho vzoru 🙂
    Najskor som zmiesla semiacka redvicky, spenatu, cinskej kapusty, petrzlen, pastrnak, mrkvu a cviklu a rozsiala som to v akom takom rozostupe na zahon.
    Redkvicky a spenat uz mam pozbierany, darilo sa im, a teraz ma ‘solo’ cinska kapusta. Mrkva, petrzlen su take vetchejsie, asi tam bolo toho vela natlaceneho, ale ako som to z tej redkovky a spenatu vycistila, hadam sa to vzchopi.
    Cvikla tiez neviem, vyzera lepsie na monozahone, moc z nej nebude, asi ju uz takto siat nebudem, alebo jej treba naozaj dopriat viac miesta.
    Kazdopadne je s tym menej roboty, aj ked obcas od buriny a nahusto nasadenych rastliniek to treba obtrhat 🙂 Dik za tip 🙂

    1. Pestovanie pre lenivých sa volá Mittleiderova metóda. Mám rokmi odskúšané, zdokumentované množstvom fotografií u nás doma na záhrade.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *