Zemiaky pestované v pneumatike

Konečne máme výsledky z rôznych strednodobých projektov a tak môžem opäť písať k veci. Vykopali sme si zemiaky čo rástli v pneumatikách. Tu je všetko časovo posunuté, tak aj zemiaky sme vyťahovali o mesiac neskôr ako naša rodina. No čo už, keď sme v lese.
Zemiaky zasadené v pneumatikách, v drevených ohradách alebo v slame a ich vertikálne pestovanie sa javí ako celkom zaujímavý a hlavne na miesto nenáročný spôsob. To sme jednoducho museli vyskúšať.

Recept na zemiaky v pneumatikách znie nasledovne (rovnaký je v prípade drevených ohrádok): Na zem sa dá kartón, alebo rôzne iné veci – musí sa urobiť drenáž, nasype sa zem, do nej sa zasadia zemiaky a keď vykukne vňať (rôzne zdroje uvádzajú výšku vňate od 5 do 40 cm, takže asi na tom až tak nezáleží) pridať kompost a nechať trčať trochu vňate, prípadne pridať ďalšiu pneumatiku a toto dokola opakovať až kým vňať nezakvitne. Potom pozbierať.

My sme zasadili 2 kôpky – 2 rôzne odrody. Do každej pneumatiky šlo 5 zemiakov. Úpne obyčajných, ktoré nám začali klíčiť. Klíčky mali cca 1-2 cm.
Postupne ako vňať rástla, prisýpali sme zem zmiešanú s kompostom. Celý priebeh som dôkladne fotila, ale fotky som niekde stratila, takže ich mám tak pomenej. Takto to vyzeralo keď sa zasadili 27.apríla:

A takto časom. V jednej pneumatike to už začalo rásť, dátum je 7.5.2014:

Postupne sme prihŕňali a dokladali a keď sa nám minuli pneumatiky, nechali sme to tak. Jedna veža sa postavila zo 4 a jedna z 3 pneumatík, nižšie vidno stav zemiakov tesne pred vykopaním:
Čo sa nám urodilo? Slová sú zbytočné, tu je výsledok keď sme rozobrali prvú stavbu:

A v bedničke v pozadí sú všetky naše zemiaky ktoré sme dopestovali z počtu 10 malých:

Trápne. Čisté fiasko. Vo vrchnej pneumatike boli len 2 zemiaky a zvyšok bol v oboch prípadoch v spodných pneumatikách. Tu nič nerastie!

Nie sme v tom sami, stalo sa to viacerým, ale zatiaľ sme nenašli dôvôd prečo a tým pádom ani riešenie. Mám viacero verzií:

 • pneumatiky sa majú dať na slnečné miesto. Tuto pri lese s tým máme trochu problém, aj keď sme ich dali na najlepšie možné miesto.
 • použitie špeciálnej odrody? našla som aj takú teóriu, že niektoré odrody tvoria hľuzy len pri koreňoch. I keď zemiak by mal tvoriť hľuzy na stonke
 • zlá pôda?
 • tunajšia mikroklíma. Tu naozaj nič nerastie. Aj hopkaido my vyrástla až jedna. A nie som v tom sama! Ani susedom sa nedarí a majú slnečnejšie miesto ako my.
 • Pokus nevydarený, ale aj také sa stávajú. Budúci rok to skúsime opäť, dokonca aj Karol povedal že to vyskúša napriek tomu že teóriu o úspešnom pestovaní zemiakov v penumatikách som nepotvrdila.

  Facebookgoogle_pluspinterestlinkedinFacebookgoogle_pluspinterestlinkedin

3 názory na “Zemiaky pestované v pneumatike”

 1. Ahojte;)
  Skusali sme to aj my….ale mali sme drevenu konstrukciu…zahrabavali sme to dost nepravidelne…asi len dva krat….napriek tomu sa nam urodilo nieco cez 3 kila. Takze to na jar ideme skusit opat;) a hadam trochu poctivejsie;)

   1. Ja som pestoval jednu sezónu zemiaky v igelitových vreciach, pekná blbosť. Nenormálne pracné, nedokážem odhadnúť závlahu, úroda priemerná. Už len kvôli tej pracnosti by som to viac nerobil, pretože sú metódy omnoho menej pracné a zemiaky mi vedia narásť aj do veľkosti 1kg/1zemiak – kto neverí, pošlem foto aj s návodom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *