Dom – plán

Čas beží a na blogu sa nič nedeje. Zdanie však klame – nezaháľam ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Tvrdo som pracovala aby som sa opäť mohla rozpísať.

Dnes mám skvelé správy, pretože náš budúci domov je na papieri vo finálnej podobe a pomaly sa dejú veci, ktoré nám tú “kresbu” zmenia na reálny dom.

Ešte v minulom živote (v živote pred deťmi, ako s nostalgiou spomíname) nám učarovali domy kryté zemou. Poriadny kus betónu z veľkej časti ukrytý pred zrakom ľudí, energeticky nenáročný a odolnejší voči počasiu ako zvyčajné stavby. Tomuto typu domu sme podriadili hľadanie vhodného pozemku a aj preto nemáme pekný rovinatý kúsok zeme, ale krásny južný svah. Počas rokov sme sa samozrejme zamýšľali nad inými možnosťami, oslovili nás aj drevostavby, no našťastie sme sa nedali zlákať.

Predtým ako sa dostanem k samotnému projektu, zhrniem v skratke dôvody prečo vlastne takáto stavba. Naše hlavné požiadavky boli mať dom, ktorý nebude generovať vysoké náklady v súčasnosti a neskôr keď už nebudeme v produktívnom veku a zároveň nebude potrebovať veľkú renováciu o 30 rokov neskôr. K tomu sa držíme hesla: čím viac elektroniky, tým viac problémov. Výsledok musí byť dom kde sa čo najviac systémov dá opraviť ľahko, jednoducho, čo najviac svojpomocne a všetkých automatických systémov musí byť čo najmenej nech nemusíme každý týždeň volať technika. Nebudem sa rozpisovať zoširoka, lebo je to veľmi obsiahla téma a kto má záujem vie si detaily dohľadať alebo sa opýtať priamo mňa. Takže prečo?

 • nižšie náklady, menšie starosti na udržanie príjemnej teploty a klímy v dome. Náš typ domu je z 3 svetových strán chránený hrubou vrstvou zeme. Miesto vysokých teplôt v lete a nízkych teplôt v zime na steny pôsobí po celý rok teplota zhruba 12-14 stupňov Celzia. Sami určite viete prísť na to, že v zime nemusíme veľa kúriť a v lete naopak stavbu ochladzovať. Na to aby bola splnená táto podmienka, však treba mať na streche poriadnu vrstvu zeminy, žiaden poprašok. My budeme mať 50 cm.
 • nižšie náklady na údržbu vonkajších stien a strechy. Jediná stena vystavená na obdiv je len južná – odpadá nutnosť náterov a stierok celého domu. V prípade strechy takisto, žiadne ďalšie náklady na údržbu.
 • vyššia odolnosť voči prírodným katastrofám – krúpy, prudký vietor, blesk, sneh, granát, padajúce lietadlá….

A ešte veľa, veľa ďalších výhod. Nevýhody?

 • nutnosť mať správne orientovaný pozemok a dom pretože svetlo a teplo vchádza len jednou stranou.
 • Žiadna slama, konope, nepálená tehla – takéto veci sú teraz “in”, tak to píšem ako nevýhodu. Je to len obrovské množstvo betónu, vnútri trochu dreva a na povrchu hlina.
 • žiadne kompromisy a odfláknutá robota pri hrubej stavbe. Nutnosť dávať pozor na všetko čo sa deje, hlavne pri izoláciách, spojoch,… Každá chyba sa môže vypomstiť niekoľkonásobne viac ako pri klasickom dome, pretože ťažko budeme odkopávať tony zeme, ak zistíme že izolácia niekde nespĺňa svoju funkciu.

Momentálne sme v stave, keď už môžem predstaviť finálnu podobu domu. Aspoň na papieri. Vieme už ako bude vyzerať a momentálne riešime z čoho sa bude stavať a ako to bude vyzerať v detailoch.

Pohľad spredu neponúka žiadnu extravaganciu:

ZC_projekt_predny_pohladČasť ktorá zaujme asi najviac je pôdorys. Okrem obvyklých miestností sme pridali saunu a ešte jednu pracovnú kuchyňu – dúfam že podpora mladých farmárov porastie (podľa predvolebných diskusií to vyzeralo že jedine mladí farmári sú naša záchrana) a budem môcť spracovávať doma vypestované a vychované produkty.

ZC_projekt_podorysNa bočnom reze vidno, že strop sa bude mierne zvažovať a vpredu bude prestrešenie ktoré zabráni v lete priamemu slnku do okien:

ZC_projekt_rez

Tento dom nám pomáha naprojektovať spoločnosť pribila&partner, ktorá sa venuje práve takýmto stavbám – pozrite si www.krtkodom.sk.

Keď sa pohneme v plánovaní alebo realizácii ďalej, opäť sa ozvem.

FacebookpinterestlinkedinFacebookpinterestlinkedin

3 názory na “Dom – plán”

 1. Zaujímavá stavba…no ako stavbár mám trochu výhrady. Tri deti a jedna detská izba? Ok, hosťovská sa časom zmení na spálňu a možno sa detská dá predeliť ( v tom prípade nezabudnite na osvetlenie zadnej časti presvetlovacím tubusom) na dve samostatné izby aj prehodiť spálňa na kraj, no dve kuchyne skoro vedľa seba je z môjho pohľadu zbytočný hazard s miestom. Berte to iba ako postrehy.
  Držím palce, nápad je to vynikajúci.

  1. Ďakujem za postrehy. Dom zatiaľ nechávame tak ako bol naplánovaný, aj keď sa to trochu naťahuje. 2 kuchyne sa môžu javiť ako zbytočné, ale všetko má svoje dôvody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *