Maringotka ako dočasné bývanie – plán a rozobratie (časť 1)

V roku 2016 sme s budúcim gazdovstvom moc nepohli. Malé bábätko, pozemok ďaleko, nemali sme sa kde poriadne zložiť, zložité dochádzanie, samé problémy. Na jeseň v tom roku sme pri dlhých debatách hľadali riešenie ako tam dočasne bývať aj s deťmi ale pritom neminúť veľa peňazí ktoré budeme potrebovať neskôr na stavbu. Prešli sme rôzne možnosti: záhradné chatky (malé, alebo drahé ak sú väčšie), mobilné domy (príliš drahé a nevedeli sme ako sa ho potom zbavíme, trh u nás nie je moc rozvinutý), rôzne altánky (veľa roboty a prispôsobovania),… Nakoniec sme našli maringotku dostatočne veľkú na víkendové prespanie pre 5 člennú rodinu vo výbornom stave (stačí dorobiť postele) ktorej cena bola dostatočne nízka a extrémne nenarušila rozpočet.

Na jeseň sme si ju teda doviezli k chate a cez zimu vymysleli ako ju upravíme tak aby sme ju mohli niekedy na začiatku leta previezť do Žarnovice.

Ako som písala bola vo výbornom stave:

  • Vnútorný obklad, dlážka a strop sú drevené, lakované, bez kazov, vo výbornom stave. Necháme.
  • Kuchynská linka, stôl, stoličky sú bez poškodení, vo výbornom stave. Necháme.
  • Funkčné kachle. Necháme.
  • Nábytok – skrinky a police necháme. Lavicu na sedenie odstránime a miesto nej sa urobí spanie.
  • Okná. Tie netesnili a boli staré, vymeníme.
  • Zvonku je škaredá, starý obklad dolu, nemiesto neho príde nová izolácia a nový obklad.
  • Nová strecha. Pre istotu.

Takže celkom pohoda, vymeníme okná, dorobíme postele, upravíme zvonku a je to v suchu. Maringotku prevezieme do Žarnovice a je nám hej.

A potom sa to trochu … poondilo.

Na jar sme ju vyrovnali, aby sme nové okná neosadili nakrivo. Hneď nato začalo pršať. Aj dovnútra. Opäť sme mali šťastie v nešťastí lebo sa to stalo až v čase keď sme ju pravidelne kontrolovali. Nebola to až taká veľká katastrofa a pritom sme odhalili skryté chyby – pôvodní majitelia ju mali pod ďalšou strechou, takže im zlá strecha na maringotke nevadila. Pôvodný plán sme upravili a keďže sme celú strechu zhodili, mohli sme novú spraviť o kúsok vyššiu.

Po odstránení starého obkladu sme kovové časti obrúsili a natreli farbou proti korózii. Miesta kde boli staré okná sme vyplnili OSB doskami a nové okná sme dali na nové miesta tak aby nezavadzali posteliam. Kúpili sme menšie a dali sme ich tam viac, pôvodne boli 3 veľké. Použili sme klasické výklopno/otváravé a pivničné okná. Strechu sme dali plechovú.

Takže takto ku koncu mája máme novú strechu a nové okná. Najbližší plán je urobiť vonkajší obklad, mreže a sieťky na okná, neskôr spanie a potom by sme ju mohli previezť.

FacebookpinterestlinkedinFacebookpinterestlinkedin

2 názory na “Maringotka ako dočasné bývanie – plán a rozobratie (časť 1)”

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *