Pestovanie hlivy ustricovej doma

Toto bol jeden z viacročných projektov – prvý ktorý má 100% úspešnosť. Neuveriteľné.
Začali sme asi ako každý kto si chce vypestovať huby doma. Kúpili sme hlivu takú klasickú na slame vo vreci, ale moc sme sa z nej nenajedli. To vrecko sa rýchlo vysušilo, potom chytilo nejakú inú hubu a tak sme ho po dosť krátkom čase vyhodili.
Hľadali sme iné spôsoby, ktorých je na internete našťastie dosť. My sme dali na Seppa Holzera a jeho metódu. Ak sa všetko podarí tak z jednej násady by sme mohli zbierať hlivy 10 rokov a budú takéto krásne:

Postup je dosť jednoduchý: chytiť čo najčerstvejšie odpílený peň tvrdého dreva, navŕtať doňho diery, nasypať násadu húb, zalepiť, zakryť, počkať pol roka, zakopať a zbierať.

Podrobnejšie: ten pník zožeňte poriadne hrubý a dostatočne dlhý, my sme použili asi 20 cm hrubý a meter dlhý. Diery navŕtajte vŕtačkou (16 mm vrták, asi 10 cm hlboká diera) a po nasypaní násady prelepte obyčajnou páskou. Násadu kúpite aj v Tescu – je to zrno naočkované hlivou.

 

 

 

 

 

 

 

Potom pník (pníky) celé obaľte igelitom, poriadne, nech na ne nefúka a dajte ich niekde ležať tak na pol roka, ideálne do vlhkého prostredia. My sme ich pohodili do lesa. Optimistický časový plán: skoro na jar nachystať a Sepp tvrdí že na jeseň sa dajú zbierať hlivy. V jeseni pníky odbaľte a skontrolujte, či sa huba chytila. Spoznáte to podľa toho že podhubie bude viditeľné spod zalepeného miesta a bude aj rôzne inde. Potom ich už len postojačky zakopte zhruba do jednej tretiny na tienisté a vlhké miesto. Počkajte nejaký čas a môžete zbierať hlivy. My sme to minulú jar nachystali a na jeseň zakopali, ale prvé hlivy máme až túto jeseň. Čiže im trvalo rok kým pníky začali rodiť. No z 3 naočkovaných pníkov zarodili 3!

hlivy_zabalene

 

 

 

Sepp písal že keď sa mu zdalo že sa niektoré podhubie dostatočne nechytilo, tak s tým pníkom poriadne potriasol, respektíve ho trochu povozil po jamách a potom sa calý proces akoby opäť naštartoval a hliva urodila. Je to dlhší príbeh, tak ho nejdem rozpisovať, pravdepobodne to bude niečo podobné ako že keď nerodí orech máte ho poriadne pobúchať.

Doplňujúce informácie:

Prečo sa dáva čerstvé drevo a zakopáva sa po stojačky? Hliva je drevokazná, jej úloha je drevo rozložiť. Čím čerstvejšie drevo, tým dlhšie trvá jeho rozklad = dlhšia doba pre rast hlivy. Zakopanie po stojačky dáva drevu možnosť čerpať vlhosť aj spod povrchu zeme, kde sa drží viac ako na povrchu. Týmto spôsobom sa majú dosiahnuť trvalé výnosy bez nutnosti závlahy, kontroly a tak podobne. Hlivy budem v budúcnosti ďalej sledovať, sama som zvedavá koľko vydržia.

FacebookpinterestlinkedinFacebookpinterestlinkedin

Názor na “Pestovanie hlivy ustricovej doma”

  1. Zuzana gratulujem k prvej urode. My v kodani mame skusenosti len s tou balikovou zo slovenska. Nam rodila vkuse 4 mesiace. 12,7 kg. Uz som ju nevladal jest kedze Katka moc huby nemusi. V danskej klime sa jej darilo perfektne. Tu extra hubu co si spominala na zaciatku sme chytili aj my. Bal bol odlozeny v podkrovi nad nasim bytom no a schytala to strecha(krov). Este stastie ze tam uz nebyvame)))
    A pre ostatnych skusajte hliva je fantastikus a taka cerstva zo svojho kvetinaca chuti naj akurat sa vyvarujte umiestit ju do uzavretych drevenych priestorov. Zdravim celu rodinku a vase rozrastajuce sa gazdovstvo. Pekny den

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *