Umývame podlahu

Zabudla som kúpiť konvenčný prostriedok na umytie podlahy a tak som si bola nútená konečne naštudovala doma vyrábané prostriedky na umytie podlahy. Keďže mám kastílske mydlo, hľadala som hlavne jeho použiteľnosť.

Najjednoduchší recept je vo vedre zmiešať:

  • vodu
  • 2 – 5 lyžíc kastílskeho mydla podľa množstva vody a osobnej preferencie – amíci dávajú na US galón (3,8 litra) vody 2-4 polievkové lyžice
  • esenciálny olej podľa nálady. Zaujímavé, že som sa dočítala vo viacerých zdrojoch (blog Lisy Bronner z rodiny, ktorá vyrába v USA veľmi populárne kastílske mydlo Dr.Bronnera; poprípade tu), že silica z mäty alebo čajovníkový olej fungujú výborne proti mravcom. Tento rok som to nestihla skúsiť, ale budúcu jar, keď ich zas nájdem vovnútri, určite to vyskúšam.

kastilske_mydlo_podlaha

Veľa receptov obsahuje naviac ocot alebo vysokopercentý (aspoň 90%) alkohol. K ich použitiu by som povedala: ocot v žiadnom prípade nepoužívajte, s alkoholom som na pochybách.
Prečo nepoužiť ocot vysvetľuje opäť pani Lisa Bronner tu. V skratke: kastílske mydlo je zásada, ocot je kyselina. Keď sa zmiešajú, tak sa zneutralizujú = ocot zredukuje mydlo naspäť na jeho pôvodné oleje a vznikne z toho maglajz, ktorý nič neumyje. Kastílske mydlo a ocot sa môžu použiť, jedno po druhom, no nikdy nie spolu. Mydlo na umytie a ocot na opláchnutie, ak po mydle ostávajú šmuhy. V prípade mäkkej vody by šmuhy nemali ostávať – na mojej podlahe nič nevidno. Ak máte tvrdú vodu, použitím sódy na pranie ju zmäkčíte.
Ostáva alkohol, ktorý neriedený perfektne odmasťuje. Ten by mal dezinfikovať, poprípade zabrániť vzniku šmúh. Nie som chemik, tak to neviem potvrdiť ani vyvrátiť. Ak aj nalejem povedzme čistý lieh do vedra s vodou, ostávajú stále jeho vlastnosti rovnaké keď sa tak nariedi? Túto otázku zatiaľ nechávam otvorenú a používam vyššie uvedený recept bez ďalších prídavkov.

FacebookpinterestlinkedinFacebookpinterestlinkedin

2 názory na “Umývame podlahu”

  1. ked nalejes lieh do vody, ziskas nizsie percentny lieh.
    lieh na tzv. plavajucej podlahe moze spravit vselico, od rozpustenia farieb a roznych lepov, z ktorych je to cele spravene, az po krasne vycistenie. lepsie to je niekde bokom na kusku takeho materialu vyskusat. pripadne precitat nejaky papier od podlahy, ak este doma existuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *