Zemiaky pestované v pneumatike

Konečne máme výsledky z rôznych strednodobých projektov a tak môžem opäť písať k veci. Vykopali sme si zemiaky čo rástli v pneumatikách. Tu je všetko časovo posunuté, tak aj zemiaky sme vyťahovali o mesiac neskôr ako naša rodina. No čo už, keď sme v lese.
Zemiaky zasadené v pneumatikách, v drevených ohradách alebo v slame a ich vertikálne pestovanie sa javí ako celkom zaujímavý a hlavne na miesto nenáročný spôsob. To sme jednoducho museli vyskúšať.

Recept na zemiaky v pneumatikách znie nasledovne (rovnaký je v prípade drevených ohrádok): Na zem sa dá kartón, alebo rôzne iné veci – musí sa urobiť drenáž, nasype sa zem, do nej sa zasadia zemiaky a keď vykukne vňať (rôzne zdroje uvádzajú výšku vňate od 5 do 40 cm, takže asi na tom až tak nezáleží) pridať kompost a nechať trčať trochu vňate, prípadne pridať ďalšiu pneumatiku a toto dokola opakovať až kým vňať nezakvitne. Potom pozbierať.

My sme zasadili 2 kôpky – 2 rôzne odrody. Do každej pneumatiky šlo 5 zemiakov. Úpne obyčajných, ktoré nám začali klíčiť. Klíčky mali cca 1-2 cm.
Postupne ako vňať rástla, prisýpali sme zem zmiešanú s kompostom. Celý priebeh som dôkladne fotila, ale fotky som niekde stratila, takže ich mám tak pomenej. Takto to vyzeralo keď sa zasadili 27.apríla:

A takto časom. V jednej pneumatike to už začalo rásť, dátum je 7.5.2014:

Postupne sme prihŕňali a dokladali a keď sa nám minuli pneumatiky, nechali sme to tak. Jedna veža sa postavila zo 4 a jedna z 3 pneumatík, nižšie vidno stav zemiakov tesne pred vykopaním:
Čo sa nám urodilo? Slová sú zbytočné, tu je výsledok keď sme rozobrali prvú stavbu:

A v bedničke v pozadí sú všetky naše zemiaky ktoré sme dopestovali z počtu 10 malých:

Trápne. Čisté fiasko. Vo vrchnej pneumatike boli len 2 zemiaky a zvyšok bol v oboch prípadoch v spodných pneumatikách. Tu nič nerastie!

Nie sme v tom sami, stalo sa to viacerým, ale zatiaľ sme nenašli dôvôd prečo a tým pádom ani riešenie. Mám viacero verzií:

 • pneumatiky sa majú dať na slnečné miesto. Tuto pri lese s tým máme trochu problém, aj keď sme ich dali na najlepšie možné miesto.
 • použitie špeciálnej odrody? našla som aj takú teóriu, že niektoré odrody tvoria hľuzy len pri koreňoch. I keď zemiak by mal tvoriť hľuzy na stonke
 • zlá pôda?
 • tunajšia mikroklíma. Tu naozaj nič nerastie. Aj hopkaido my vyrástla až jedna. A nie som v tom sama! Ani susedom sa nedarí a majú slnečnejšie miesto ako my.
 • Pokus nevydarený, ale aj také sa stávajú. Budúci rok to skúsime opäť, dokonca aj Karol povedal že to vyskúša napriek tomu že teóriu o úspešnom pestovaní zemiakov v penumatikách som nepotvrdila.

  FacebookpinterestlinkedinFacebookpinterestlinkedin

4 názory na “Zemiaky pestované v pneumatike”

 1. Ahojte;)
  Skusali sme to aj my….ale mali sme drevenu konstrukciu…zahrabavali sme to dost nepravidelne…asi len dva krat….napriek tomu sa nam urodilo nieco cez 3 kila. Takze to na jar ideme skusit opat;) a hadam trochu poctivejsie;)

   1. Ja som pestoval jednu sezónu zemiaky v igelitových vreciach, pekná blbosť. Nenormálne pracné, nedokážem odhadnúť závlahu, úroda priemerná. Už len kvôli tej pracnosti by som to viac nerobil, pretože sú metódy omnoho menej pracné a zemiaky mi vedia narásť aj do veľkosti 1kg/1zemiak – kto neverí, pošlem foto aj s návodom.

 2. Zemiaky sú okopanina, oni potrebujú kyslík ku koreňom , aby sa im dobre darilo. Keď ich zahrabete do pneumatík, tam sa Vám nemôžu dobre okysličovať. Doslova ich dusíte a kvôli takémuto “stresu” nemôžu ani dobre zarodiť. Preto sa zemiaky na roli brázdia do hroblí, aby sa lepšie okysličili. Preto sa nesadia len tak do roviny.
  Zemiaky sú zo cca 72% voda, takže tej potrebujú tiež dostatok.
  Samozrejme dostatok svetla a pohnojená pôda. Ale ak chcete hnojiť, tak že tam zahrabete neprehnitú slamu, (však to dajako zhnije a pohnojí) nerobte to! Iba tým uškodíte. Pri tom hnitý sa spotrebúva kyslík a tiež Vám dobre nezarodia. S dobre prehnitým kopostom, je to však už iná reč, je to paráda.

  Najväčšie zisky pri pestovaní zemiakov sa dajú získať aqaponickým spôsobom pestovania – bez zeme, na vzduchu, len zo živného roztoku, ale to je už o niečom inom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *